V Africe, jedno jestli jste v Maroku, Tunisu či Egyptě. Tak jako je jin a jang, oheň a led stejně tak, existují pouze dvě skupiny lidí. Ty co zajímáte jako člověk a ty, pro které jste jako kasička, zlaté prasátko či "dojná z Evropy". Tyto dvě skupiny rozlišíte snadno už pocitem.
S pouličními obchodníky a samozvanými průvodci buď máte chuť a čas hrát s nimi hru typu neee opravdu nic nechci .. a zdvořilou jednoduchou angličtinou opakovat opravdu ne, díky nechci. Nebo prostě aplikujete pravidlo "hele poslouchej" aneb ty to pochopíš i česky.
Modelová situace: přijde prodejce hodinek.. nabízí. S úsměvem a pokynutím ne jdu dál. Když začíná být dotěrný s velmi zřetelným úsměvem ale velmi sebevědomě a gestikulací a česky pronesu: "Ty hele poslouchej, na co by mi byli hodinky... vidíš to nebe... no nebe ... sky ... to jsou moje hodinky... chápeš jo... sky, no watch ... a pěkně se na závěr usmát.
Další pomůcka, smlouváte li o ceně, stanovte si limit a 3x to podhodnoťte. Pokud se dostanete na cenu, co jste ochotni dát začněte odcházet. Buď Vás zavolá se slovy Ok, nebo to byla opravdu cena pod kterou není ochoten jít. A pak zvažte,chcete li to za tu cenu třeba i u jiného stánku.
Rozhodně ale pamatujte na to, že je třeba nezapomenout na úctu k nim jako lidem! Stejně jako šroubař ve šroubárně si může přečíst Vergilia v originále, tak i Marocký lékárník si rád popovídá o čínské medicíně či o vaření.
Žádné komentáře:
Okomentovat